„Moc Polskich Warzyw” i gołąbki w sosie pieczarkowym

Jesień to czas kiedy chcemy zatrzymać lato na dłużej i przygotowujemy przetwory, suszymy i wekujemy ukochane warzywa i owoce J Jak dobrze wiecie w moim ogródku sieję i sadzę różne gatunki warzyw bo nie wyobrażam sobie aby ich miało zabraknąć w mojej diecie i kuchni. W moim warzywniku zawsze muszą znaleźć się: pomidory, ogórki, sałata, fasolka, buraczki, kapusta, dynie, kabaczki itp.

Już od najmłodszych lat w szkołach przekazuje się dzieciom że warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej diety. 5 porcji dziennie sprawi, że do naszego organizmu zostaną dostarczone cenne substancje odżywcze.

Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje, aby w naszym codziennym menu znalazło się minimum 400 g warzyw i owoców podzielonych na 5 porcji.

Specjaliści żywieniowi i Ja również zalecamy aby posiłek komponować tak, żeby pół talerza była wypełniona warzywami, mnie od jakiegoś czasu się to udaje J A dlaczego? Ponieważ Nasz organizm nie jest bowiem w stanie samodzielnie wytwarzać większości witamin, składników mineralnych i substancji odżywczych, a także nie potrafi części z nich magazynować. Aby utrzymać odpowiedni poziom tych składników w Naszym organizmie, musimy dbać o ich regularne dostarczanie. Dlatego kluczowe jest, aby jeść mniejsze porcje a częściej. To zapewni odpowiedni bilans składników odżywczych oraz utrzyma w naszym organizmie ich prawidłowy poziom przez cały dzień.

Wybierajmy Nasze rodzime warzywa, których wybór mamy ogromny.

Producenci polskich warzyw mają do zaoferowania wiele swoim wymagającym konsumentom. Warzywa uprawiane w Polsce są dostępne przez cały rok, dzięki najlepszym metodom produkcji.

Wybieranie sezonowych warzyw od polskich rolników to niewątpliwie duże wsparcie krajowej gospodarki. Jedząc produkty lokalne, pochodzące z Polski, wspieramy polskich producentów, a także stawiamy na produkty najlepszej jakości – ograniczamy długi czas transportu, a co za tym idzie nasze warzywa trafiają do nas świeższe i najlepsze w smaku. Do krajowych warzyw należą: ogórki, pomidory, ziemniaki, papryka, czosnek galicyjski, bakłażan, fasolka szparagowa, dynia, brokuły, kalafior, cebula a nawet pieczarki które występują cały rok.

W związku z tym, że warzywa powinny znaleźć się na talerzu podczas każdego posiłku, należy wybierać warzywa sezonowe ponieważ właśnie wtedy mają one najwięcej składników odżywczych.

Mamy październik więc jest czas na:m.in. jarmuż, kapustę czerwoną, cebulę, koper, brokuł, buraki ćwikłowe, por, dynię, korzeń pietruszki, kapustę włoską, bakłażany, cukinię, paprykę, kapustę pekińską, seler naciowy, kabaczek, kapustę białą.

 

Sezonowe, lokalne warzywa to nieograniczone możliwości kulinarne. Korzystając z sezonowych warzyw otrzymujemy dania różnorodne i o najlepszym smaku.

Polecam spróbować przepisu na gołąbki z kapusty z sosem pieczarkowym i surówką z buraka ćwikłowego

Składniki dla 4 osób:
Gołąbki:

1 średnia główka kapusty białej lub włoskiej

500 g mięsa mielonego z szynki lub łopatki

100 g ryżu

1 cebula

2 łyżki oleju (do podsmażenia cebuli)

1 gałązka lubczyku

1 łyżeczka siekanej natki

sól i pieprz

Sos pieczarkowy:

300 g pieczarek (białych, świeżych)

1 łyżka masła

1 mała cebula

150 ml bulionu

200 ml śmietany kremówki

1 łyżka soku z cytryny

1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej+ 30 ml wody

sól i pieprz

koperek

natka pietruszki

Surówka:

300 g buraków gotowanych lub pieczonych

1 jabłko

1 łyżka posiekanej natki pietruszki

3 łyżki oleju rzepakowego

1 łyżka octu winnego

1/2 łyżeczki musztardy

1 łyżeczka miodu

sól i pieprz

1 łyżka ziaren słonecznika

Przygotowanie:

Gołąbki: Z kapusty wyciąć głąb, włożyć główkę do dużej miski lub garnka i zalać wrzątkiem. Delikatnie oddzielić liście. Wybierać najlepiej te jasne bo ciemne są twarde. Pozostawić do wystudzenia. Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na oleju. Ryż ugotować we wrzątku i wystudzić, wymieszać z mięsem mielonym, podsmażoną cebulą. Doprawić lubczykiem, natką, solą i pieprzem.

 

 

Na każdy liść nałożyć farsz ok 2 łyżki i uformować gołąbki ( jak krokiety). Najpierw założyć boki ku środkowi a następnie zwinąć w rulon.

 

Do garnka z nieprzywierającą powłoką, na dno ułożyć 2-3 zewnętrzne liście kapusty, ułożyć gołąbki, zalać wodą tak aby pierwsza warstwa gołąbków była przykryta i dusić pod przykryciem ok 40 min, kontrolując poziom wody.

 

Sos: Na patelni rozpuścić masło, dodać pokrojoną cebulę i zeszklić. Dodać pokrojone pieczarki i smażyć do momentu aż zaczną się przypiekać. Na patelnię wlać bulion, śmietanę i wymieszaną wodę z mąką ziemniaczaną. Całość doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Sos gotować aż zgęstnieje. Na sam koniec dodać posiekany koperek i pietruszkę.

Surówka: Buraki pokroić w słupki. Jabłko umyć i pokroić w słupki. Składniki na sos wymieszać. Na misce wymieszać buraki, jabłko, natkę pietruszki i ziarna słonecznika, zalać sosem.

 

Na talerzu ułożyć porcję surówki, na dno talerza polać sos i ułożyć gołąbek.

 

 

„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski.

Kampania Moc Polskich Warzyw jest sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Kampania Moc Polskich Warzyw jest sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Zapraszam na mojego INSTAGRAMA
Udostępnij na FB - Obserwuj na IG- Wydrukuj!

4 komentarze