Kimchi
Kimchi- koreańska fermentowana kapusta pekińska lekko pikantna i kwaśna. Jednego dnia smakuje dość łagodnie a za dwa dni jej smak już jest całkiem inny głębszy. Kimchi to bardzo zdrowa kiszonka dlatego w tym okresie jesienno- zimowym jest najlepszym probiotykiem
Składniki na 1 słoik o poj. 1,5 l:
1 kapusta pekiński (ok. 1,5 kg )
1 łyżki soli
2 średnie marchewki
1 pęczek grubego szczypioru
Pasta kimchi:
1 łyżka mąki pszennej (drobnomielonej)
150 ml wody
1 łyżka brązowego cukru
½ cebuli
2 ząbki czosnku
1 cm korzenia imbiru
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki słodkiej papryki
1 łyżeczka ostrej papryki
Przygotowanie:
Duży słój lub naczynie z kamionki umyć i wyparzyć. Marchewkę obrać i pokroić w cienkie słupki. Szczypiorek pokroić na 1,5- 2 cm kawałki.
Kapustę przekroić na pół, wykroić twardy głąb a następnie pokroić w grubsze kawałki.
Kapustę wypłukać na sitku, przełożyć do miski i zasypać 1 łyżką soli. Wymieszać i odstawić na ok. 2-3 godz. aż kapusta zwiędnie i puści soki.
W międzyczasie można przygotować pastę do kimchi.
Do małego rondelka wlać wodę i wsypać mąkę i 1 łyżkę brązowego cukru, postawić na średnim ogniu i gotować aż zgęstnieje, wystudzić.
Cebulę, czosnek, imbir obrać i pokroić z mniejsze kawałki i przełożyć do naczynia w którym będą miksowane na pastę, dodać słodką i ostrą paprykę, sos sojowy i rozdrobnić na pastę. Można to zrobić ręcznym blenderem lub malakserem. Jeśli pasta jest bardzo gęsta to można dodać 1-2 łyżki wody aby łatwiej szło miksowanie.
Gotową pastę dodać do kleiku i wymieszać.
Marchewkę obrać i pokroić w cienkie słupki. Szczypiorek pokroić na 1,5- 2 cm kawałki.
Kapustę ponownie przełożyć na sitko i przepłukać pod bieżącą wodą. Delikatnie odcisnąć i ponownie włożyć do miski. Do kapusty dodać pastę kimchi, założyć rękawiczki jednorazowe i wymieszać dokładnie aby się połączyło.
Gotową kapustę przełożyć do słoja ubijając przy tym dokładnie. Kapusty powinno być maksymalnie do ¾ wysokości słoika. Podczas fermentacji będzie wytwarzał się sok. Słoik z kimchi zamknąć i zostawić na blacie w temperaturze pokojowej. Kimchi jest gotowe do spożycia już od pierwszego dnia jest wtedy lekko ostre, natomiast wg mnie najlepiej smakuje po 4 dniu fermentacji kiedy jest już kwaśne i przeszło całym aromatem przypraw. Po 4 dniach kapustę należy włożyć do lodówki aby spowolnić proces fermentacji.
*Wpis powstał we współpracy z Obi Polska
Zapraszam na mojego INSTAGRAMA
7 komentarzy
Iwona
Kapustę poszatkować jak na surówkę ?
Karolina
Witam. Będę próbować przepis. Sól normalna kuchenna, czy niejodowana do przetworów?
Pozdrawiam
Monika Molecka
Witam,
tak najlepsza niejodowana, ale jeśli nie ma to może być zwykła
Ala
Witam
Czym zastapic sos sojowy -nie moge spozywac soi ? Bede wdzieczna za odpowiedz
Monika Molecka
Można pominąć
Karolina
Witam. Jeszcze jedno pytanie 🙂 jak kapusta juz ugnieciona z solą w misce zmięknie i puści soki, to później używamy również tych soków, tak? Jak Pani napisała: 'Kapustę ponownie przełożyć na sitko i przepłukać pod bieżącą wodą. Delikatnie odcisnąć i ponownie włożyć do miski. ’ do miski w której są te soki? później dodajemy kapustę z powrotem i mieszankę?
Pozdrawiam
Monika Molecka
Wita,
taką zasoloną musimy przelać wodą i odcisnąć.
Następnie przełożyć do świeżej miski i zalać przyprawami 🙂