Karpatka, ciasto z dzieciństwa

Karpatka to cisto które widnieje w zeszycie z przepisami mojej mamy prawie na pierwszej stronie. Blaty ciasta parzonego, przełożone kremem budyniowo- maślanym, posypane cukrem pudrem. Jest to ciasto, które uwielbia większość ludzi.

 

 Składniki: na blaszkę o wymiarach 25×35

Ciasto:
250 ml wody
125g masła
1 szkl. mąki pszennej
szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
5 jajek
Krem:
2 budynie waniliowe bez cukru(2x 40g)
1/2 szkl cukru
3 szkl mleka
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub cukier waniliowy
200g miękkiego masła
Dodatkowo:
Cukier puder do posypania

Przygotowanie:

W garnku roztopić masło, dolać wodę i dodać szczyptę soli, poczekać aż się zagotuje. Dodać mąkę i energicznymi ruchami mieszać aż masą zgęstnieje i stanie się gładka. Masa powinna swobodnie odchodzić od garnka. Zostawić do wystygnięcia. 
Piekarnik nagrzać do 190stopni.
Do wystudzonej masy wbijać kolejno jajka i miksować aż masa będzie gładka, ale lepiąca. Na koniec dodać proszek do pieczenia i jeszcze chwilę zmiksować. 
Ciasto podzielić na dwie części. 
Blaszkę o wymiarach 25×35 wysmarować masłem i wysypać mąką. 
Wyłożyć jedną część ciasta i równo rozsmarować na całej powierzchni. Piec przez ok 25 min (nie otwierać piekarnika!) na złoty kolor. 
Z drugą partią ciasta postąpić identycznie jak z pierwszą. 
Do garnka wlać 2 szklanki mleka, cukier i ekstrakt z wanilii. Całość zagotować. W pozostałej jednej szklance mleka rozpuścić dwa budynie. Kiedy mleko zacznie się gotować, wlać masę budyniową i energicznie mieszając gotować ok. 2 min. Budyń odstawić do całkowitego wystygnięcia. 
Miękkie masło przełożyć do miski i za pomocą miksera ubijać ok 3 min aż masło będzie białe i puszyste. Wychłodzony budyń dodawać łyżka po łyżce cały czas ubijając na największych obrotach. 
Masa budyniowa powinna być jasna i puszysta.
Wystudzony blat posmarować kremem, na krem nalożyć drugi blat i delikatnie przycisnąć. Karpatkę posypać cukrem pudrem i wstawić do lodówki na ok1 godz. Po tym czasie jest gotowa do podania.
 

*w przepisie zostały użyte produkty ze sklepu Kuchnie Świata

Smacznego!!!

Udostępnij na FB - Obserwuj na IG- Wydrukuj!

3 komentarze

  • Syla

    Żeby wyrósł góry nie depresją to ciasto musisz bardzo dobrze sparzyć.Zbyt krótkie sparzenie uniemożliwia nieregularne wyrastanie

  • Dominika

    Zupelnie nie wyszlo mi ciasto- płaskie nawet jednego wzniesienia nie ma 🙁 przypomina bardziej depresje niz gory Karpaty.
    maka typ450 i wszystko zgodnie z przepisem 🙁
    Podpowiesz mi cos konstruktywnego ?
    Moze temp ma znaczenie, albo wlasnie maka, termoobieg, dlugosc i sposob miksowania.
    Z gory Dziekuje
    Ps- chyba ze ciaza tu jest problemem ?