Ciastka francuskie z czekoladą, Pain au Chocolat

Ciastka francuskie z czekoladą, pain au chocolate to ciastko francuskie skrywające paski czekolady. Ciastka te są pachnące masłem i chrupiące. Ciasto francuskie na zaczynie poolish jest niezwykle chrupiące i delikatne. Z tego samego ciasta można zrobić przepyszne croissanty. Można również zrobić pół na pół.
Składniki na 25-30  szt:

Zaczyn:
150 g mąki pszennej typ 550
150 g wody
1 g świeżych drożdży

Ciasto:
cały zaczyn
125 ml mleka
400g mąki pszennej typ 550
9 g drożdży świeżych
2 czubate łyżki cukru
40 g miękkiego masła
1/2 łyżeczka soli

Dodatkowo:
250 g masła

1 żółtko+4 łyżki wody (do posmarowania rogali)

400 g czekolady deserowej 50 %

Przygotowanie:

12 godzin przed, najlepiej wieczorem: Wszystkie składniki na zaczyn wymieszać i odstawić na 12 godz przykryte folią spożywczą w temp. pokojowej.

Drożdże rozmieszać w mleku, dodać cukier, mąkę, zaczyn i wyrobić najlepiej hakiem do wyrabiania, następnie dodać masło i sól. Ciasto wyrabiać około 10 minut robotem aż będzie elastyczne i nie będzie kleić się do rąk.
Wyrobione ciasto przełożyć do miski, przykryć folią i wstawić do lodówki na około 1-1,5 godz.

Między 2 arkuszami papieru do pieczenia rozwałkować 250g chłodnego masła, na grubość około 0,5cm. Włożyć do lodówki razem z papierem do całkowitego schłodzenia.

Ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować na posypanym mąką blacie na prostokąt 2 razy większy niż rozwałkowane masło. Wyjąć rozwałkowane masło z lodówki, zdjąć papier i ułożyć na jeden stronie ciasta, przykryć masło drugą połówką zlepiając boki.
Składanie 1: Teraz należy złożyć ciasto jak list, nakładając na siebie ciasto ku środkowi. Tak złożone ciasto zawinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 1 godz.

Składanie 2:  Ponownie rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy jak wyjściowy. Ponownie złożyć na 3 części jak list. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godz.

Tabliczki czekolady podzielić gorącym nożem na cienkie 7 mm paski. Ułożyć na papierze do pieczenia i zamrozić.

Składanie 3: Już ostatni raz rozwałkować ciasto wzdłuż na prostokąt 3 razy dłuższy jak wyjściowy. Złożyć na 3 części jak list. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godz.

Piekarnik nagrzać do 220*C góra- dół.

Końcowe formowanie: Ciasto rozwałkować na bardzo duży prostokąt o wymiarach 60×90 i grubości ok 0,5 cm. Jeśli ciasto będzie oporne na wałkowanie, pozostawić na 10 min i kontynuować, wtedy gluten ponownie się uaktywni.

Ciasto podzielić na prostokąty o szerokości 9×15. Na każdy prostokąt ułożyć po 2 zamrożone paski czekolady, jeden z brzegu a jeden w połowie ciasta. Zawijać jak roladki, tym sposobem paski czekolady będą oddzielone ciastem.

Gotowe bułeczki ułożyć w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć ściereczką bawełnianą i odstawić na 60 min do wyrośnięcia.  Po tym czasie posmarować żółtkiem wymieszanym z wodą i wstawić do nagrzanego do 220*C piekarnika. Piec 15-18 min ale po 10 minutach temp obniżyć do 200*C i piec jeszcze kilka minut aż będą złote.

 

 

 

 

 

 

Zapraszam na mojego INSTAGRAMA

Udostępnij na FB - Obserwuj na IG- Wydrukuj!

3 komentarze

  • Kornelia

    Wow! Widziałam przepis na instagramie i podziwiam za cierpliwość! Wyglądają obłędnie i mega smakowicie, ale chyba nie chciałoby mi się poświęcać aż tyle czasu, żeby je robić :< może w czasie urlopu owszem… chociaż, kto wie! Zapisuję i myślę, ze kiedyś do niego wrócę!