OLEJ RZEPAKOWY- OLIWA PÓŁNOCY

W dzisiejszych czasach modne stało się używanie oleju kokosowego, arganowego czy ryżowego, ale tak naprawdę świetnie sprawdza się tutaj powiedzenie: „Cudze chwalicie, Swego nie znacie”. Najbardziej rozpoznawalnym zastosowaniem oleju rzepakowego w Polsce jest kuchnia gdzie stosuje się go do pieczenia i smażenia.  

W mojej kuchni zawsze używam oleju rzepakowego na zmianę z oliwą z oliwek. Częściej jednak sięgam po olej rzepakowy ze względu na to, że jest to olej neutralny,  pasuje praktycznie do każdej potrawy i przede wszystkim nie zmienia jej smaku.

Olej rzepakowy jest odporny na wysokie temperatury i nawet mocno podgrzany nie traci właściwości. Można na nim smażyć lub piec bez obaw, że spali się na patelni i przypali naszą potrawę. To bardzo ważna cecha: każdy kto próbował smażyć na różnych olejach wie, że niektóre się zwyczajnie do tego nie nadają. Warto też pamiętać, że olej rzepakowy odsącza się łatwiej niż inne tłuszcze i smażone na nim potrawy mogą być nawet o 10 proc. mniej kaloryczne

Olej  rzepakowy ma optymalny skład kwasów tłuszczowych spośród olejów roślinnych.  Zawiera najmniej niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych (zawartość dwukrotnie niższa niż w oliwie z oliwek czy oleju słonecznikowym), natomiast jest bogactwem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które są deficytowe w naszej diecie. Dodatkowo cechuje się optymalnym stosunkiem kwasów omega-6 do omega-3.

 

Więcej informacji na temat używania oleju rzepakowego:

https://pokochajolejrzepakowy.eu/dobor-rodzaju-oleju-procesu-smazenia-gospodarstwie-domowym/

Olej rzepakowy często dodaję do ciast jeśli piekę bułeczki, dzięki temu ciasto jest bardzo puszyste i nie klei się podczas jego wyrabiania.

Bułeczki z szynką i serem-przepis

Składniki na 20 szt:

220 ml mleka

25 g świeżych drożdży

1 jajko (białko do ciasta, żółtko do posmarowania)

1 łyżeczka cukru

50 ml oleju rzepakowego

30 g masła

400-420 g mąki pszennej typ 550

½  łyżeczki soli

Dodatkowo:

100 g szynki gotowanej

100 g sera żółtego

1 łyżka masła

Sezam jasny

Przygotowanie:

Masło roztopić. Do misy miksera wlać letnie mleko wymieszać z drożdżami, olejem rzepakowym, roztopionym masłem, cukrem. Dodać mąkę, białko z 1 jajka i sól. Ciasto wyrabiać około 10 min, do momentu aż przestanie lepić się do rąk. Ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką bawełnianą i odstawić do wyrośnięcia na 1 godz.

Szynkę pokroić z drobną kostkę. Ser żółty zetrzeć na tarce. Masło roztopić.

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na blat i ponownie wyrobić. Nie trzeba podsypywać mąką. Ciasto rozwałkować na duży prostokąt o wielkości 30×40. Rozwałkowane ciasto posmarować cienko roztopionym  masłem i posypać na całej powierzchni serem i szynką. Ciasto podzielić na pół wzdłuż dłuższego boku i obie części zwiną jak roladę ta aby złączenie było od spodu.

Roladę pokroić ostrym nożem na 4 cm kawałki i przekładać na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Bułeczki przykryć ściereczką bawełnianą i odstawić na 20 min.

Piekarnik nagrzać do 180*C góra-dół.

Wyrośnięte bułeczki posmarować żółtkiem wymieszanym z 1 łyżką mleka, posypać sezamem.

Bułki piec w nagrzanym do 180*C góra-dół piekarniku przez ok. 20 min.

 

Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Zapraszam na mojego INSTAGRAMA

Udostępnij na FB - Obserwuj na IG- Wydrukuj!