Piernik staropolski
Piernik staropolski to wilgotny przekładany piernik. Ciasto na piernik musi leżakować 4-5 tygodni przez co ciasto zmienia swoją konsystencję i jest przez to niezwykle kruchy. Przełożyć można samymi powidłami ale Ja kocham marcepan więc zrobiłam warstwę marcepanową. Najlepiej upiec go tydzień przez Świętami a oblać polewą i udekorować 3 dni przed Świętami. Z podanego przepisu wyjdą 2 pierniki o wymiarach 13×26 cm i troche ciasta zostanie na cienkie i puszyste pierniczki.
Składniki na 2 szt o wym: 13x 26 cm:
Ciasto piernikowe:
375 g miodu
190 g masła extra 82%
1 szkl cukru
95 ml mleka
2 łyżeczki sody
2 jajka
750 g mąki pszennej typ 450
szczypta soli
1,5 opakowania przyprawy do piernika (ok. 60 g)
Przełożenie:
2x 200 g marcepanu (z Lidla)
450 g powideł śliwkowych
Polewa:
200 g śmietanki kremówki 36%
150 g czekolady gorzkiej 50%
50 g czekolady mlecznej
Dodatkowo:
2 łyżki orzechów włoskich, posiekanych
2 łyżki migdałów, posiekanych
Przygotowanie:
Ciasto: Miód, masło i cukier umieścić w garnuszku i podgrzewać ciągle mieszając do momentu aż cukier się rozpuści. Masę wystudzić. Sodę wymieszać z mlekiem. Masę miodową wlać do misy miksera, dodać sodę z mlekiem, jajka, mąkę, szczyptę soli i przyprawę do piernika. Wyrobić jednolite ciasto (jest dość luźne), które należy przełożyć do porcelanowej lub kamionkowej miski, przykryć ściereczką i włożyć do lodówki lub w chłodne miejsce na 4-5 tygodni.
Wypiekanie blatów: Blaty należy upiec 5-7 dni przed Świętami.
Piekarnik nagrzać do 170*C góra- dół. Ciasto wyjąć z miski i podzielić na dwie części.
Każdą część rozwałkować na grubość 0,5 cm (znacznie urośnie) pomiędzy dwoma arkuszami papieru do rozmiaru formy 39x 26 cm. Ciasto da się wałkować ale trzeba trochę podsypywać mąką. Resztę ciasta odłożyć i można z niego upiec pierniczki. Odkleić górny arkusz papieru do pieczenia a z dolnym przełożyć do formy 39x 26 cm. Ciasto wyrównać do wielkości blaszki. Piec w nagrzanym do 170*C góra- dół piekarniku przez 15-20 min.
Blat piernika wyjąć a z kolejnym postępować tak samo. Wystudzone blaty podzielić na 3 równe części.
Powidła śliwkowe można odparować jeśli są zbyt rzadkie.
Marcepan rozwałkować na wielkość podzielonego piernika. Na dolny blat ułożyć rozwałkowany marcepan, ułożyć drugi lat piernika, wyłożyć połowę powideł i ułożyć ostatni blat piernika. Z drugim postępować tak samo.
Pierniki zawinąć w papier do pieczenia, każdy osobno i obciążyć równomiernie z góry np szklanym naczyniem i wstawić do lodówki na 3 dni aby skruszały.
Dekoracja: Po 3 dniach obciążenie zdjęć z pierników i udekorować. Śmietankę podgrzać, zalać nią czekoladę i rozmieszać na gładką polewę. Polewę przestudzić.
Pierniki ułożyć na kratce i polać polewą z góry a boki posmarować pędzelkiem. udekorować jeszcze mokrą polewę posiekanymi orzechami i migdałami.
Piernik wstawić w chłodne miejsce przykryty ściereczką lub folią aluminiową i przechowywać aż do Świąt.
Źródło: tu
Zapraszam na mojego INSTAGRAMA tam na IGTV pokazuję jak zrobić piernik
7 komentarzy
Anna
Dlaczego mój piernik wyszedł bardzo suchy mimo obfitego przełożenia?
testy na doradce podatkowego
Piernik to chyba najlepsze ciasto na świecie. Uwielbiam to ciasto. Nieważne w jakim wydaniu to piernik zawsze podbije moje serducho. Chociaż czasami niektórzy przesadzają z ilością dodatków i wszystko staje się za słodkie. Ale piernik sam w sobie to cudo. Dziękuję za przepis chętnie spróbuję!
Aneta
Czy ta polewa zastyga do twardości czy pozostaje delikatnie kremowa (nie stała)?
Wii
Co jeśli 5 tyg temu zapomniałam o sodzie? Można dodać ja teraz ?
AnnaS
W niedziele będę piec mój piernik.
Moje pytanie brzmi, jak długo można przechowaywac piernik już po upieczeniu? Chciała bym jeden zawiść do rodziny ale będzie to możliwe dopiero w Sylwestra.
Kasia
Spokojnie może leżeć w chłodnym nawet kilka tygodni. On ma to do siebie ze im dłużej leżakuje tym jest pyszniejszy🙂
Wioleta
Piernik przepyszny .Wszystkim smakował a szczególnie mojej córce.