Tort z kremem pistacjowym i chrupką migdałową

Tort z kremem pistacjowym i chrupką migdałową to eksplozja smaków. Jest tutaj krem pistacjowy na bazie białej czekolady, frużelina z owoców leśnych oraz chrupiąca warstwa z prażonych migdałów. Każdy kto zasmakuje tego tortu będzie w słodkim niebie.
Składniki na tort o śr.21 cm:
Biszkopt kakaowy:

6 jajek

180 g drobnego cukru

150 g mąki pszennej

35 g gorzkiego kakao

Krem pistacjowy 1,2,3 warstwa:

400 ml śmietany kremówki 36%

300 g białej czekolady

4-5 łyżeczek pasty pistacjowej Saracino

400 g mascarpone

Chrupka migdałowa 18 cm:

30 g migdałów bez skórki

30 g cukru

30 g płatków kukurydzianych

70 g czekolady mlecznej

Nasączenie (nie używamy w całości):

200 ml wody mineralnej niegazowanej

6 łyżek soku z cytryny

3 łyżki cukru (wg uznania)

Frużelina z owoców leśnych:

250 g owoców mrożonych mieszanych lub świeżych (malina, jeżyna, jagoda, truskawka)

3 łyżki cukru

2 łyżki soku z cytryny

1 płaska łyżeczka żelatyny+ 1 łyżka zimnej wody

1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej+ 1 łyżka zimnej wody

Krem do tynkowania Milky Way:

50 ml mleka 3,2%

50 g cukru

200 g masła 82%

90 g mleka w proszku Łaciate

Polewa drip czekoladowy:

60 g śmietany kremówki 30%

30 g czekolady gorzkiej 64%

20 g czekolady mlecznej

Dodatkowo, do dekoracji:

 mini kiwi

marakuja

żółte kiwi

kilka makaroników

porzeczka czerwona

maliny

100 g pistacji prażonych, solonych

Przygotowanie:

Krem z białej czekolady: Przygotowanie kremu należy zacząć wieczorem w przeddzień przekładania tortu. Nie polecam robić kremu na śmietanie 30% ponieważ nie jest tak gęsty jak na 36%.

Czekoladę połamać na drobne kawałki i włożyć do miski. W garnku podgrzać śmietankę wraz z pastą pistacjową uważając aby jej nie zagotować. Gorącą śmietaną zalać czekoladę, zostawić na 2 min po czym rozmieszać aż się całkowicie rozpuści.

Tak rozpuszczoną masę przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce minimum 6 godzin.

(W dzień składania tortu): Schłodzony mascarpone dodać do schłodzonej masy i ubijać na najwyższych obrotach aż do uzyskania gęstego kremu.

Biszkopt: Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywno, dodawać cukier łyżka po łyżce aż całkowicie się rozpuści. Dalej miksując dodawać żółtka jedno po drugim. Mąkę z kakao przesiać przez sito i w dwóch partiach dodać do ubitych jajek, wymieszać delikatnie szpatułką.
Przełożyć do formy 21 cm, wyrównać i piec do suchego patyczka ok 40 min w 165-170 stopniach.

Biszkopt pozostawić w formie do całkowitego wystygnięcia.
Najlepiej na noc. Nożem oddzielić biszkopt od rantu tortownicy, wyjąć i odwrócić na papier do pieczenia do góry dnem, wtedy biszkopt będzie równy.

Biszkopt przekroić na 4 równe blaty (wierzch tortu u mnie jest spodem, natomiast spód idzie na samą górę. Dzięki temu tort jest równy).

Chrupka migdałowa: Piekarnik nagrzać do 180*C góra-dół. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Migdały bez skórki posiekać drobniej i włożyć na blaszkę. Piec migdały przez ok 8-10 min aż zaczną się rumienić i nabiorą złotej barwy.

Migdały wystudzić. Na suchą patelnie wysypać cukier i postawić na średnim ogniu. Po chwili cukier zacznie się roztapiać i zmieniać barwę na złotą. Trzeba uważać aby kolor nie zmienił się na brązowy bo karmel będzie gorzki. Nie zdejmując patelni do karmelu dodać uprażone migdały i całość wymieszać. Migdały płasko wyłożyć na papier do pieczenia i schłodzić w lodówce.  Migdały w karmelu rozdrobnić blenderem, malakserem lub w Thermomixie na pył.

Płatki kukurydzianek lekko połamać. Na twardej podstawce lub blaszce położyć papier do pieczenia a następnie odrysować okrąg 18 cm.

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. W misce wymieszać połamane płatki, rozdrobnione migdały i roztopioną czekoladę. Dość szybkimi ruchami wyłożyć chrupkę i rozprowadzić po całej powierzchni nie wychodząc poza okrąg. Schłodzić w lodówce.

Frużelina: Zamrożone lub świeżę truskawki i maliny włożyć do garnka wraz z sokiem z cytryny, podgrzewać aż puszczą sok. Żelatynę zalać 1 łyżką wody i odstawić. Do gotujących się owoców wlać mąkę ziemniaczaną wymieszaną wodą i energicznie mieszać. Gotować około 1 minutę. Zdjąć z palnika i dodać napęczniałą żelatynę. Wymieszać frużelinę i odstawić do wystudzenia i stężenia.

Krem do tynkowania Milky Way: Masło wyjąć z lodówki aby osiągnęło temperaturę pokojową. Mleko i cukier podgrzać do momentu aż cukier się rozpuści, wystudzić. Masło ucierać mikserem na jasną i puszystą masę. Może trwać to nawet 10 min. Mleko z cukrem wymieszać z mlekiem w proszku aż powstanie gęsta pasta. Do zmiksowanego masła dodawać mleczną pastę, łyżka po łyżce cały czas miksując. Na tym etapie można dodać barwnik aby krem był biały. Miksować tak długo aż krem będzie gładki i aksamitny. Jeśli krem będzie zbyt rzadki można go na chwilę włożyć do lodówki.

Drip czekoladowy: Czekoladę podzielić na małe kawałki. Śmietankę podgrzać, zdjąć z ognia i dodać połamaną czekoladę. Mieszać do uzyskania gładkiej polewy. Polewę studzimy i kontrolujemy konsystencję.

Składanie tortu: Tort (będzie miał ok 14 cm wysokości) najlepiej składać w rancie cukierniczym lub w obręczy od tortownicy. Na sztywnym podkładzie (24 cm) ułożyć pierwszy blat biszkoptu, lekko nasączyć wystudzonym płynem. Biszkopt posmarować cienką warstwą kremu, zrobić rant zabezpieczający z kremu, na środek wyłożyć chrupkę, którą cienko należy posmarować kremem. Ułożyć kolejny blat biszkoptu (2), lekko nasączyć, posmarować cienką warstwę kremu, rant z kremu, 1/2 frużeliny. Bezpośrednio na frużelinę ułożyć kolejny blat biszkoptu (3), lekko nasączyć i posmarować cienką warstwę kremu, rant z kremu i pozostałą frużelinę. Ułożyć ostatni blat (4) i lekko nasączyć.

Tort włożyć do lodówki na ok 4 godziny aby naturalnie osiadł, wtedy tynk na torcie nie popęka.

Wyjąć tort z rantu na 15 min przed tynkowaniem. Tort tynkować kremem z góry i po boku. Najpierw tynkować bardzo cienką pierwszą warstwą kremu. Wstawić na 15 min do lodówki i nałożyć drugą warstwę tynku. Aby przy podstawie nałożyć pokruszone pistacje należy zrobić to od razu po tynkowaniu drugiej warstwy ale przed schłodzeniem ponieważ później się nie przykleją. Bardzo drobno rozdrobnione pistacje nakładam u nasady za pomocą szerokiego noża. Tort schłodzić i dopiero nakładać drip. Za pomocą małej łyżeczki rozprowadzamy polewę czekoladową, kontrolując spływy. Tort udekorować owocami i makaronikami. Kroić nożem zanurzonym we wrzątku.

Chrupiąca warstwa najlepiej smakuje w drugim dniu bo jest wtedy chrupiąca w punkt 🙂

 

 

 

 

 

Przepis na krem Milky Way oraz inspiracja na krem pochodzi z bloga Słodki Pomysł
Pomysł na chrupkę pochodzi z grupy na FB (autor jak do tej pory nieznany)

Zapraszam na mojego INSTAGRAMA

Udostępnij na FB - Obserwuj na IG- Wydrukuj!

38 komentarzy

  • AGA

    Dzień dobry, o ile powinnam zwiększyć proporcje kremu, frużeliny, chrupki, dripu oraz tynku jeśli zamierzam zrobić tort dwupiętrowy o średnicy 24 oraz 20 ?

    • Natalia

      Dzień dobry, mam pytanie. Czy taki krem pistacjowy mogę wykorzystać jako nadzienie do pączków?

  • Pati

    Hej! Zabieram się właśnie za ten tort i tak się zastanawiam nad tą śmietaną 36% bo zawsze używam 30%. Jakiej firmy najczęściej używasz ? Kojarzę, że mówiłaś o tym na profilu na instagramie ale nie mogę tego teraz odnaleźć. Nie mam doświadczenia z śmietana 36% i nie wiem którą wybrać. Czy taką w płynnej postaci z półki czy może tą gęsta w kubeczku w lodówce. Doradzisz ?

  • Justyna

    W którym momencie do śmietanki z czekoladą dodaje się pastę pistacjową?

    • wedelka

      Dzień dobry. Pierwszy raz mam zamiar robić drip czekoladowy i mam w związku z tym dwa pytania. Czy mogę położyć go na zwykły krem z kremówki i mascarpone (nie chce robić tynku)? I czy po zastygnięciu jest on bardzo twardy czy da się go łatwo kroić? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

  • Agusia22

    Dzień dobry. Jeśli nie posiadam tortownicy z wysokim rantem, to powinnam zrobić ten biszkopt w dwóch zwykłych tortownicach, czy w jednej wystarczy (i ten jeden przekroić na 4 części)?

    • Karolka

      Dzień dobry, czy pasta pistacjowa musi być koniecznie z tej firmy?

      Nigdy nie kupowałam takiej pasty a jest sporo dostępnych na rynku, ta saracino jest najsmaczniejsza ? :))

  • Anna

    Nigdzie nie mogę znaleźć kremu pistacjowego 🙁 jak najlepiej go zrobić z pistacji? Ma Pani przepis?

  • Ewa

    Czy biszkopt na pewno ma być pieczony w formie 18 cm? U góry strony jest informacja że jest to przepis na tort o średnicy 21 cm, dodatkowo migdałowa chrupka też ma mieć średnicę 18 cm, a na zdjęciach widać że jest mniejsza niż sam tort.

  • Agata

    Pani Moniko czy krem do tynkowania zrobić w dniu składania tortu czy dzień wcześniej. Bardzo dziekuje za odpowiedz

    • Kinia

      Tort zajmuje mnóstwo czasu i nerwów🤣ale jest przepyszny!!!!jedyne co bym zmieniła to zwiększyła proporcje tynku bo niestety tort słabo mi się przykrył:(….dziękuję za przepis😘

  • Magda

    Wygląda obłędnie <3 Chciałabym zrobić go dla faceta na urodziny, tylko chciałabym przyozdobić go bardziej "po męsku" czy mogę wykorzystać tynk z tortu rocher? czy będzie się trochę gryzł?

      • Ala

        Tort jest wspaniały, bardzo lubię Twoje przepisy,bo są tak jasne i zrozumiałe. Miałam jedynie problem z pastą pistacjową, bo każda inna oprócz Saracino nie ma barwnika i kolor wychodzi taki brudny, nie zielony. Ale najważniejsze też smak, dałam jej około 6-7 łyżeczek i niestety prawie jej nie czuć, więc podejrzewam, że warto zainwestować w taką, której i Ty użyłaś. Rodzina zachwycona i na pewno będę piekła dalej. Pozdrowienia 🙂

      • Krem

        Dzień dobry Pani Moniko.
        Robie drugi raz ten krem, za pierwszym razem wyszedł super gesty a teraz po połączeniu masy z mascarpone rzadki, lejący. Użyłam tych samych składników, co może być przyczyna?
        Czy przytrzymanie samego kremu przed złożeniem tortu w lodowce coś da? Powinien się ściągnąć?
        Z góry dziękuje za odpowiedz.