Kimchi

Kimchi- koreańska fermentowana kapusta pekińska lekko pikantna i  kwaśna. Jednego dnia smakuje dość łagodnie a za dwa dni jej smak już jest całkiem inny głębszy. Kimchi to bardzo zdrowa kiszonka dlatego w tym okresie jesienno- zimowym jest najlepszym probiotykiem
Składniki na 1 słoik o poj. 1,5 l:

1 kapusta pekiński (ok. 1,5 kg )

1 łyżki soli

2 średnie marchewki

1 pęczek grubego szczypioru

Pasta kimchi:

1 łyżka mąki pszennej (drobnomielonej)

150 ml wody

1 łyżka brązowego cukru

½ cebuli

2 ząbki czosnku

1 cm korzenia imbiru

2 łyżki sosu sojowego

2 łyżki słodkiej papryki

1 łyżeczka ostrej papryki

Przygotowanie:

Duży słój lub naczynie z kamionki umyć i wyparzyć.  Marchewkę obrać i pokroić w cienkie słupki. Szczypiorek pokroić na 1,5- 2 cm kawałki.

Kapustę przekroić na pół, wykroić twardy głąb a następnie pokroić w grubsze kawałki.

Kapustę wypłukać na sitku,  przełożyć do miski i zasypać 1 łyżką soli. Wymieszać i odstawić na ok. 2-3 godz. aż kapusta zwiędnie i puści soki.

W międzyczasie można przygotować pastę do kimchi.

Do małego rondelka wlać wodę i wsypać mąkę i 1 łyżkę brązowego cukru, postawić na średnim ogniu i gotować aż zgęstnieje, wystudzić.

Cebulę, czosnek, imbir obrać i pokroić z mniejsze kawałki i przełożyć do naczynia w którym będą miksowane na pastę, dodać słodką i ostrą paprykę, sos sojowy i rozdrobnić na pastę. Można to zrobić ręcznym blenderem lub malakserem. Jeśli pasta jest bardzo gęsta to można dodać 1-2 łyżki wody aby łatwiej szło miksowanie.

Gotową pastę dodać do kleiku i wymieszać.

Marchewkę obrać i pokroić w cienkie słupki. Szczypiorek pokroić na 1,5- 2 cm kawałki.

Kapustę ponownie przełożyć na sitko i przepłukać pod bieżącą wodą. Delikatnie odcisnąć i ponownie włożyć do miski. Do kapusty dodać pastę kimchi, założyć rękawiczki jednorazowe i wymieszać dokładnie  aby się połączyło.

Gotową kapustę przełożyć do słoja ubijając przy tym dokładnie. Kapusty powinno być maksymalnie do ¾ wysokości słoika. Podczas fermentacji będzie wytwarzał się sok. Słoik z kimchi zamknąć i zostawić na blacie w temperaturze pokojowej. Kimchi jest gotowe do spożycia już od pierwszego dnia jest wtedy lekko ostre, natomiast wg mnie najlepiej smakuje po 4 dniu fermentacji kiedy jest już kwaśne i przeszło całym aromatem przypraw. Po 4 dniach kapustę należy włożyć do lodówki aby spowolnić proces fermentacji.

 

 

 

 

*Wpis powstał we współpracy z Obi Polska

 Zapraszam na mojego INSTAGRAMA

 

 

Udostępnij na FB - Obserwuj na IG- Wydrukuj!

7 komentarzy