Maślane tartaletki z ganache pistacjowym i frużeliną malinową

Maślane tartaletki z ganache pistacjowym i frużeliną malinową to kruche ciasto wypełnione po brzegi pistacjowym ganache na bazie białej czekolady. Dla przełamania słodyczy spód wypełnia frużelina malinowa

Składniki na 10 szt o śr. 8 cm

Kruche ciasto:

250 g mąki pszennej 450

50 g cukru pudru

120 g zimnego masła

1 jajko

szczypta soli

Frużelina malinowa:

250 g malin świeżych lub mrożonych

2 łyżki cukru

1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej 

1 łyżeczka żelatyny

Ganache pistacjowy ubijany:

70 g czekolady białej 

60 g pasty pistacjowej

200 ml śmietany kremówki 30% lub 36%

1/2 łyżeczki żelatyny+ 2 łyżki zimnej wody

Ganache pistacjowy:

70 g czekolady białej 

60 g pasty pistacjowej

200 ml śmietany kremówki 30% lub 36%

1/2 łyżeczki żelatyny+ 2 łyżki zimnej wody

Dodatkowo:

100 g malin świeżych

kuleczki Crispearls 

maliny liofilizowane

Przygotowanie:

Ciasto: Ze wszystkich składników zagnieść ciasto. Najlepiej zrobić to w Thermomixie lub malakserze aby nie ogrzewać ciasta dłońmi. Ciasto podzielić na dwie części. Obie rozwałkować między dwom arkuszami papieru do pieczenia na grubość 0,5 cm. Schłodzić w lodówce przez 30 min. Tartaletki można wykonać w ringach lub zwykłych foremkach do tartaletek. Z pierwszej części schłodzonego ciasta wycinać spody do tarteletek wycinając ostrą stroną foremki. Ułożyć formy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub macie perforowanej i na spód ułożyć wykrojone wcześniej dna (trzeba robić to w miarę szybko póki ciasto jest schłodzone i sztywne).

Z drugiej części wyciąć paski nieco szersze niż wysokość foremek do tarteletek i wyłożyć boki foremek delikatnie dociskając i docinając łączenie. Tak przygotowane tarteletki razem z blaszką włożyć do lodówki do schłodzenia na ok 2 godz.

Piekarnik nagrzać do 170*C góra-dół

Schłodzone tarteletki wyjąć i przyciąć (w miarę szybkimi ruchami) równo z foremką ostrym nożem. Włożyć blaszkę do nagrzanego do 170*C góra- dół piekarnika i piec przez ok 20 min

Tartaletki wyjąć z foremek dopiero po wystudzeniu.

Frużelina malinowa:  Żelatynę zalać wodą i odstawić na 10 min. Maliny włożyć do garnka z cukrem i podgrzewać aż puszczą sok. Wlać mąkę ziemniaczaną z wodą i energicznie mieszać. Gotować około 1 minutę. Zdjąć z palnika i dodać napęczniałą żelatynę. Wymieszać frużelinę i odstawić do wystudzenia.

Ganache ubjany: W pierwszej kolejności należy zacząć od kremu ganache ubijanego, który powinien się dobrze schłodzić przed ubiciem.

100 ml śmietanki odlać, drugie 100 ml przelać do rondelka. Żelatynę zalać wodą i odstawić na 10 min do napęcznienia. Czekoladę białą roztopić w kąpieli wodnej, dodać pastę pistacjową i wymieszać. 100 ml śmietana w rondelku podgrzać, dodać napęczniałą żelatynę i wymieszać. Gorącą śmietankę dodawać w 3 partiach do białej czekolady z pastą i dokładnie wymieszać. Na sam koniec dodać 100 ml zimnej śmietanki i wymieszać dokładnie. Całość nakryć folią spożywczą tak aby dotykała powierzchni ganache i schłodzić w lodówce przez ok 4 godz. Schłodzone ganache ubić mikserem na gęsty krem. Ganache przełożyć do worka cukierniczego z tylką płaską.

Ganache (wypełnienie tartaletek): 100 ml śmietanki odlać, drugie 100 ml przelać do rondelka. Żelatynę zalać wodą i odstawić na 10 min do napęcznienia. Czekoladę białą roztopić w kąpieli wodnej, dodać pastę pistacjową i wymieszać. 100 ml śmietana w rondelku podgrzać, dodać napęczniałą żelatynę i wymieszać. Gorącą śmietankę dodawać w 3 partiach do białej czekolady z pastą i dokładnie wymieszać. Na sam koniec dodać 100 ml zimnej śmietanki i wymieszać dokładnie.

Składanie tartaletek: Na kruchy spód wyłożyć cienką warstwę frużeliny. Schłodzić aby frużelina stężała. Następnie wylać płynny ganache, wstawić do lodówki do stężenia. Na sam koniec wycisnąć ganache ubijany z worka cukierniczego i udekorować malinami, kuleczkami Crispearls i pokruszonymi malinami liofilizowanymi.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na FB - Obserwuj na IG- Wydrukuj!

9 komentarzy